باغبـــــان باشـــــی

می دانم ســــــبزه ای را بکنم خواهم مُــــرد

انجیر و برگ انجیر نیز سرشار از این املاح می باشند٬ مالیدن جوشانده برگ انجیر و شیره آن به سر٬ مشروط براینکه شخص نسبت به آن حساسیت نداشته باشد٬ و به مقدار کم مصرف شود٬ نتیجه ی خوب دارد. چندی پیش خانمی در کتابی خوانده بود که شستشوی سر با برگ انجیر مانع ریزش مو شده و آن را تقویت می کند٬ مقدار زیادی برگ درخت انجیر را جوشانده و چند سطل آب آنرا گرفته روی سر و بدن خود می ریزد٬ متاسفانه بعلت داشتن حساسیت و زیاده روی در استـعمال آن٬ پوست بدنش زخم و دچار سوزش می شود که خوشبختانه بعد چندی بهبودی پیدا می کند و باین جهت و بنا به درخواست یکی از خوانندگان است که من در اینجا دستور بکاربردن آن را برای شما بنویسم.

برای این کار یکی دو برگ انجیر را جوشانده و در شیشه ای ریخته و بعد کمی از آن را برداشته و فقط موی سر را با آن خیس کرده و مراقبت نمائید که آب آن روی صورت و بدن نریزد و چنانچه ریخته شد فوراْ آن را با یک دستمال مرطوب پاک نمائید.

 یکی دیگر از گیاهان مفید برای حفظ موی سر و تقویت آن گردو است. خوردن مغز گردو برای کسانی که در اثر کم خوردن دچار ضعف و نقاهت شده اند٬ بسیار سودمند بوده و باعث تقویت می شود - شستشوی سر با برگ گردو علاوه بر آنکه از ریزش مو جلوگیری می کند باعث نرمی می نیز می شود.

شلغم و چغندر نیز در حفظ مو و تقویت آن بسیار موثر می باشند. برای این کار خوردن آنها وشستشوی سر با آب پخته آنها مفید بوده و توصیه می شود و چنانچه شما در فصل زمستان مرتباْ سر خود را با آب لبو بشوئید دارای موهای پرپشت و انبوه و شفاف خواهید شد.

یکی دیگر از گیاهان مفید گــزنه است٬ که در کنار اکثر نهرها و جاهای نمناک مخصوصاْ در شــمال ایران می روید و چنانچه بدن انسان با برگ و شاخه های آن تماس پیدا کند دچار سوزشی شدید می شود. استفاده از آن مستلزم نداشتن حساسیت به آن است٬ زیرا عده ای به مجرد تماس با این گیاه دچار کهیر می شوند٬ شما اگر نسبت به آن حساسیت ندارید ٬ یک شاخه یک شاخه از آن رابه دست گرفته و به صورت شلاق آهسته به سر بزنید تا تولید سوزش کرده و خون را در زیر پوست سر به جریان بیاندازد. خوردن برگ گزنه بسیار مفید است . برای این کار سی گرم برگ گزنه را می توانید در آش یا سوپ ریخته و میل کنید٬ خوردن آن هیچگونه ضرر و ناراحتی ندارد و اکثر ساکنان روستاها آنرا مانند سبزی در غذاهای خود میریزند و می خورند.

 به عقیده داروسازان سنتی ایران ریزش مو بعلت فراخی و تنگی مسام (روزنه های پوست سر) است٬ معالجه فراخی با داروهای قابض و درمان تنگی مسام استفاده از روغنهای گرم کننده است.

جمعه ۱۳۸۶/۱۰/۲۱ به قلم سجاد بدیعی| |


Design By : Night Skin