باغبـــــان باشـــــی

می دانم ســــــبزه ای را بکنم خواهم مُــــرد

در نواحی بی آب و علف مکزیک گیاه عجیبی می روید که آن را «گیاه عاشق» می گویند. همانطورکه انسان و حیوان عشق ورزی می کند، این گیاه نیز عاشق می شود. گیاه عاشق بوته تیغ دار عجیبی است که همیشه در پای بوته مخصوصی می روید. اگر این گیاه را از محل خودش برداشته و پای بوته دیگری بکارند، گل های زرد رنگ آن پژمرده شده و بوته آن خشک می شود. عشق بازی این گیاه یک ماه بیشتر نیست.

گل هایش به رنگ زرد تند و برگ های سبز مایل به سیاه دارد. این گیاه بعد از آنکه به مرحله بلوغ رسید و به حد کافی رشد کرد، بدور بوته گیاه دیگری که همیشه پهلویش می روید، حلقه می زند و بعد از یک ماه از آن باز شده به حال اول خود می ایستد. حال اگر قبل از رشد گیاه همان بوته مخصوصی را که گیاه زرد رنگ عاشق آنست از پهلویش جدا کنند، بعد از چندی از فراق و دوری آن خشک شده و از بین می رود. اگر در دوران عشق بازی صحراهای خشک مکزیک را بنگریم، در نقطه های دور از یکدیگر بوته های گیاه های عاشق را می بینیم که به دور معشوق خود حلقه زده اند.

جمعه 1389/01/27 به قلم سجاد بدیعی| |


یکی از شگفتی‌های طبیعت، گلی است که هر دوازده سال یک بار خود را به دنیا عرضه می‌کند. این گل زیبا که نیلاکو رونجی (Neela ku runji) نام دارد برای شکفتن دوباره دوازده سال منتظر می‌ماند و وقتی که شکوفه کرد سراسر پارک ملی اراویکولام (Eravikulam) در کشور نیجریه را غرق گل می‌کند.

این پدیده نادر هزاران توریست را از نقاط مختلف دنیا به سمت کشور نیجریه جلب می‌کند.آن‌ها برای دیدن این گل زیبا کوه‌های صعب‌العبور تا ارتفاع ۷۰۰۰ پا را باید بپیمایند. هنوز راز این گل برای دانشمندان کشف نشده است که به چه علت ۱۲ سال در حال استراحت و خاموشی است و در ماه سپتامبر پس از طی این مدت دوباره شکوفه می‌دهد و در ماه نوامبر می‌میرد. دفعه بعدی که این پدیده شگفت‌انگیز روی می‌دهد در سال ۲۰۱۸ میلادی است، که البته ارزش صبر کردن را هم حتماً دارد.

جمعه 1389/01/13 به قلم سجاد بدیعی| |


ارکیده گل غایت ها است؛ به غایت زیبا، به غایت هوسناک، به غایت نامتعارف و به غایت گرانبها. ارکیده این استاد تمام و کمال فریفتن حشرات که بر قله های رفیع تکامل گیاهان ایستاده است پرجمعیت ترین خانواده سلسله گیاهان نیز هست. با بذرهایی که در زمره کوچک ترین هستی های جهانند و با اشکالی که در افراط کاری از همه پیشی گرفته اند، عجیب نیست که این الهه های گیاهان تا بدین حد ستایش شده باشند. برخی برای پرورش آنها کوشیده اند و برخی برای تغییر دادنشان و بحق آنچنان مستعد بوده اند که بزرگترین گروه دو رگه های پرورشی موجود را بیافرینند. ۲۵ تا ۳۰هزارگونه ارکیده شناخته شده خانواده ارکیدها (Orchidaceae) را می سازد که از خویشاوندان خانواده سوسنی ها (لاله ها، سوسن ها و غیره) است. در نگاه اول به نظر نمی رسد که ارکیده ها از چنین تنوع عظیمی برخوردار باشند. از ویژگی های بارز خانواده ارکیده ها، تقارن دوطرفی گل هایشان است. تقارن دوطرفه یعنی اینکه اگر خطی فرضی از مرکز چیزی بگذرد در هر دو سوی خط تصویر مشابهی دیده شود. (مانند انسان که در هر یک از طرفین بدنش یک بازو، یک چشم و یک گوش دارد و همین طور تا به آخر) در داوودی که تقارنش شعاعی است برخلاف تقارن دوطرفه در دور تا دور نقطه مرکزی تصویر مشابهی دیده می شود. ویژگی شاخص دیگر ارکیده ها عدم امکان تشخیص مادگی و پرچم های مجزا از هم در گل ها است. در واقع مادگی و پرچم به شکل یک اندام واحد استوانه ای موسوم به «پایه» در هم آمیخته اند. در انتهای این پایه مرکزی کلاله قرار دارد و مابقی پرچم ها هستند. هر پرچم دارای دو کیسه گرده یا بساک است که هر کدامشان بر روی یک پایه بسیار ظریف و کوچک سوار شده اند. جام گل از سه گلبرگ تشکیل می شود که گلبرگ میانی چه به لحاظ شکل و چه به لحاظ رنگ و اندازه کاملاً با دو گلبرگ دیگر متفاوت است از این رو نامی جداگانه دارد که به آن گلبرگ لابل می گویند. شکل بسیار بدیع و ابتدایی گل در ارکیده با سه کاسبرگی تکمیل می شود که معمولاً آنچنان از حیث رنگ شبیه گلبرگ هایند که غالباً نمی توان آنها را متمایز دانست. و اما این همه پیچیدگی و ظرافت برای چیست؟ همان طور که می دانیم گل ها برای جلب توجه گرده افشان ها طراحی می شوند. و چون ارکیده ها تکامل یافته ترین گل هایند پاسخ کاملاً روشن است. در این خانواده ارتباط بین حشرات و گل ها در حد کمال تکامل یافته است.


ادامه دارد
جمعه 1388/06/20 به قلم سجاد بدیعی| |

 

 با کمک باغبانی منزلی زیبا برای خود محیا کنید

اگر شما یک گلدان در آپارتمان یا باغچه‌ای کوچک در حیاط منزلتان دارید می‌توانید از باغبانی لذت ببرید.
برای‌ این‌که به‌طور اصولی باغبانی را بیاموزید به کمی اطلاعات اولیه نیاز دارید که براتون شرح می دهم


ادامه دارد
جمعه 1388/06/20 به قلم سجاد بدیعی| |

1- پاپیتال ( عشقه )  Hedera Helix

  زمان هرس : بهار – تابستان

 

پاپیتال

 

 

2- پیچ امین الدوله Lonicera

     زمان هرس : زمستان - تابستان

 پیچ امین الدوله

 

3- پیچ اناری Campsis

     زمان هرس : زمستان – تابستان

 پیچ اناری

 

4- گل کاغذی Bougainvillea

زمان هرس : اواخر زمستان

( بیشتر جنوب و شمال کاربرد دارد، تهران بخاطر زمستانهای سرد نیازبه گلخانه دارد)

 گل کاغذی

 

5- کلماتیس Clematis

    زمان هرس : تابستان – زمستان

 کلماتیس

 

6- کتانستر Cotoneaster

    زمان هرس : تابستان – زمستان

کتانستر

 

7- گل ساعت Passiflora

    زمان هرس : تمام مدت سال ( رشد بسیار سریعی دارد وهم بسیار زیباست )

 

 

8- گلیسین Wisteria Sinensis

     زمان هرس : اوایل بهار – تابستان – زمستان  ( بسیار بسیار زیباست )

 گلیسین

 

9- مو چسب Parthenocissus

زمان هرس : زمستان – تابستان

 

مو چسب

 

سه شنبه 1387/03/14 به قلم سجاد بدیعی| |

دراسنا

نام علمی :  Dracaena marginata

نام انگلیسی: Dracaena

                        Dracaena marginata  دراسنا

دراسنا گاهی به صورت چند ساقه ای رشد کرده و بزرگ می شود و مانند بعضی گیاهان نیاز به هرس و کنترل دارد. این زمان بهترین زمان برای تکثیر گیاه است. دراسنا را می توانید از طریق قلمه انتهایی ساقه و قلمه های ساقه ای تکثیر کنید. می توانید از جوانه های بوجود آمده در پای گیاه نیز استفاده کنید. قلمه های انتهایی و شاخه های فرعی بوجود آمده در انتهای گیاه رابا یک چاقوی تیز جدا و به قطعات 15 – 10 سانتی تقسیم کنید. قلمه های ساقه ای، شامل ساقه های بدون برگ را، با یک قیچی باغبانی یا شاخه زنی، به تکه هایی به طول 5/7 – 5 سانت ببرید.

                       D. sanderiana

دقت کنید که هر تکه دارای یک جفت جوانه خفته باشد. مراقب باشید که قطعات ساقه را وارونه در خاک نگذارید و حتماً سمت پائین آن درون خاک قرار گیرد، زیرا اگر به شکل وارونه در خاک قرار بگیرند، ریشه تولید نمی کنند. هر قلمه را برای بازدهی بیشتر در پودر هورمون ریشه زایی فروبرید، برگهایی که لازم نیستند، از ساقه جدا کنید و هر قلمه را در گلدان متوسطی حاوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای حدود 24 درجه دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید. خاک باید کمی مرطوب باشد. پس از دو ماه که ریشه دهی انجام می شود، کیسه پلاستیکی را بردارید و شروع به تغذیه قلمه ها با کود مایع کنید که به تشکیل یک گیاه مناسب کمک خواهد کرد.

                               D. deremensis

برای آنکه تکثیر موفقی داشته باشید، از تکثیر در طول تابستان پرهیز کنید. بهترین زمان برای تکثیر گیاه، از اواسط تا اواخر بهار یا تابستان تا اوایل پائیز است.

گرچه دراسناها در شکل متفاوتند، ولی انواع مختلف آن مانند D. deremensis و D. sanderiana با روش مشابه تکثیر می شوند.   

سه شنبه 1387/03/14 به قلم سجاد بدیعی| |

                    فوشیا یا گل آویز

 

Fuchsia

Enuteraceae

 

اصولاً این گیاهان از نوعی موسوم به " فوشیا ماژلانیکا " که زادگاهش آمریکای جنوبی است گرفته شده اند و پس از مدتی فراموش شدن دوباره امروز مد روز شده است.  به نظر من این تصمیم بسیار بجاست زیرا واریته های جدید آن به مراتب عالیتر از انواع قدیمی آن است...

انواع جدید، بسیار زیباست و دارای ساقه ای بلند و باریک است بطوریکه حتی در اثر وزن دسته گل انتهایی خود خم می شود. گلهای دلفریب آنها نه تنها گلخانه ها بلکه سایبان ها و سر در منازل را در تابستان زینت می دهد.

فوشیا را می توان مناسب برای گلداران مبتدی دانست زیرا کاشتن آن آسان است و با مختصر مراقبت موفقیت در پرورش حتمی است. خاک مناسب برای نهال های گلدانی مخلوطی از خاک باغچه ای شن دار همراه با کود حیوانی کاملاً تجزیه شده است اما برای فوشیا های گریان که در سبد یا جام کاشته می شوند مقداری خاک چوب هم باید به ترکیب یاد شده اضافه نمود.

               محل نگهداری

رژیم مناسب برای این گیاهان در زمستان همان رژیم گلخانه های سرد ( با حداقل 5 تا 6 درجه ) و برای نوع گریان آن رژیم گلخانه های معتدل ( با حداقل 10 تا 12 درجه ) می باشد در مهر ماه پس از قطع ساقه کهنه گیاه را به گوشه کم نوری در زیرزمینی ها که از گزند یخبندان در امان باشد می برند.

 

برای اینکه مراحل تهیه قلمه از گل آویز را ببینید کلیک کنید 

 

 

دوشنبه 1387/01/05 به قلم سجاد بدیعی| |

پامچال

Primula veris L. em HUDS

Primula veris L. em HUDS

Cowslip

ریشه٬ برگ ها و گل های پامچال خاصیت دارویی دارند. و مواد موثره آن خلط آور است و برای درمان آسم٬ تنگی نفس و همچنین برای مداوای بیماریهای مروط به معده٬ روده و کبد مورد استفاده قرار می گیرد.

داروهایی که از مواد موثره ی ریشه ی این گیاه ساخته و به فروش می رسند عبارتند از:کوردیت(corderit)٬ رادیپون (Radipon)٬ و اکسپکتین (Expectin).


ادامه دارد
چهارشنبه 1386/10/19 به قلم سجاد بدیعی| |


Design By : Night Skin